/ Aktualności / Uncategorized / Wyniki jubileuszowego konkursu Polski Produkt Przyszłości

Wyniki jubileuszowego konkursu Polski Produkt Przyszłości

5.03.2018 12:40

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców w dwudziestej edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Do Konkursu wpłynęła rekordowa liczba 111 wniosków. Nadesłane projekty to unikalne, wysoko innowacyjne wyroby i technologie opracowane przez inżynierów pracujących zarówno indywidualnie, jak i w konsorcjach naukowo-biznesowych.

Kapituła konkursu – w skład której weszli przedstawiciele najważniejszych instytucji w kraju – przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz rozwiązanie stworzone we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy.

Produktem przyszłości jednostki naukowej zostało rozwiązanie zgłoszone przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych: IntraLine-IOERT. Metoda leczenia nowotworów polegająca na napromieniowaniu wiązkami promieniowania jonizującego obszaru zmienionego nowotworowo, przy jednoczesnym pominięciu zdrowych tkanek.

W drugiej kategorii: produkt przyszłości przedsiębiorcy, nagrodzono spółkę Triggo S.A., która zaprezentowała Triggo – elektryczny pojazd miejski o zmiennej geometrii podwozia. Przez to, że łączy zalety samochodu i motocykla, znacznie ułatwia poruszanie się po aglomeracji miejskiej.

Nagrodę w trzeciej kategorii: rozwiązanie stworzone we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy, otrzymała, opracowana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego we współpracy z NTI Sp. z o.o., technologia zagospodarowania popiołów lotnych łącznie z odpadami komunalnymi i przemysłowymi w produkcji kruszyw lekkich dla budownictwa. Pozwala ona na wykorzystanie odpadów – nawet tych szkodliwych – do wyprodukowania trwałych i bezpiecznych materiałów budowlanych.

W tej edycji konkursu przyznano także Nagrodę specjalną Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Trafiła do rąk przedstawicieli FLASH Robotics Sp. z o.o. Nagrodzony projekt to: Robot społeczny EMYS do nauki języków obcych dla dzieci w wieku 3-9 lat. Zabawkowy nauczyciel wydaje dźwięki, mówi, reaguje na dotyk, potrafi wyrażać emocje, rozpoznawać twarze i przedmioty.

Laureaci konkursu, oprócz prawa do posługiwania się w korespondencji i w promocji znakiem oraz hasłem: Polski Produkt Przyszłości, mają możliwość uzyskania grantu na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Zwycięzcy mogą starać się o grant 100 tys. zł.