/ Aktualności / Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS

27.11.2017 10:12

Do 30 listopada Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci czeka na zgłoszenia uczniowskich projektów badawczych do Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS).

Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze nagrodzone w konkursie ogólnopolskim, lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora. Prace z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Muszą powstać jeszcze przed podjęciem przez nich studiów na wyższej uczelni.

Polska od lat bierze udział w konkursie – z imponującymi sukcesami. Z kilkudziesięciu krajów biorących udział w EUCYS pod względem liczby zdobytych dotąd nagród lepsi od nas są tylko Niemcy.

Informacje na temat konkursu i regulamin. Udział w konkursie jest bezpłatny, organizator zwraca również uczestnikom koszty podróży i druku plakatów naukowych.

Zimą Jury będzie oceniać zgłoszone prace, a wybranych autorów zaprosi do zaprezentowania swoich projektów na sesji plakatowej. Wówczas sędziowie – wybitni polscy naukowcy – dokonają wyboru trzech prac, które pojadą na finały europejskie.

Laureaci Polskiej Edycji EUCYS otrzymują w czasie wiosennego Festiwalu Młodych Badaczy „Odkrycia” nagrody pieniężne i rzeczowe, a także – indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Jury nagradza zwykle 9 projektów. Trzy najlepsze dostają nominacje do udziału w europejskim finale EUCYS we wrześniu

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obecnie jest częścią programu ramowego Horyzont 2020.