/ Aktualności / Kurs „Zamówienia publiczne na innowacyjne rozwiązania (PPI)”

Kurs „Zamówienia publiczne na innowacyjne rozwiązania (PPI)”

20.09.2016 09:29

Zamówienia publiczne na innowacje rozwiązania – nowy kurs e-learningowy

Zamówienia publiczne są ważnym narzędziem polityki społecznej UE. 14% unijnego produktu krajowego brutto (PKB) jest przeznaczana na zakup produktów i usług przez władze różnego szczebla. Należy dodać, że jedną z kluczowych cech gospodarki UE jest również pobudzanie innowacji przez władze publiczne w celu przyspieszenia ich rozwoju i dostępności na rynku. Takie podejście doprowadziło do opracowania nowej metody postępowań przetargowych koncentrujących się na zakupach innowacyjnych produktów i usług, tzw. Zamówienia publiczne na innowacyjne rozwiązania (PPI). Ich stosowanie ma nie tylko zwiększyć popularność nowoczesnych wyrobów, ale również sprawić, by bardziej efektywnie realizować zadania organów publicznych.

Projekt PAPIRUS (Public Administration Procurement Innovation to Reach Ultimate Sustainability) jest jednym z pilotażowych projektów w zakresie PPI. Projekt ten jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP). Celem było wdrożenie nowoczesnej procedury zamówień publicznych polegającej na dostarczaniu materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu i do wznoszenia budynków, charakteryzujących się prawie zerowym zużyciem energii w czterech europejskich krajach: Niemczech, Włoszech, Norwegii i Hiszpanii.

Projekt zakładał także wzrost świadomości i szkolenie urzędników w realizacji PPI. W tym celu opracowano kurs e-learningowy. Jest on skierowany do wszystkich zaangażowanych w proces zamówień publicznych, którzy chcą pozyskiwać innowacje. W trakcie kursu można się dowiedzieć, czym są PPI, zasady ich stosowania i etapy wdrażania, jakie wynikają z tego korzyści i jakie ewentualne trudności można napotkać. Całość wzbogacają wnioski wyciągnięte z realizacji projektu PAPIRUS. Kurs jest zatem nie tylko zbiorem teoretycznych wytycznych, ale także praktycznym zestawem wskazówek, które mogą być przydatne w codziennym stosowaniu PPI.

Kurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych PPI. Wystarczy się tylko zarejestrować na platformie: http://www.elearningasm.10.ires.pl/en/.