/ Aktualności / Lena Kolarska-Bobińska w Pradze o wynagrodzeniach z Horyzontu 2020

Lena Kolarska-Bobińska w Pradze o wynagrodzeniach z Horyzontu 2020

19.05.2015 09:04

Wynagrodzenia dla naukowców w ramach Horyzontu 2020 to jeden z głównych punktów spotkania minister Leny Kolarskiej Bobińskiej z czeskim ministrem szkolnictwa, młodzieży i sportu, dr Marcelem Chládkiem.

Minister Lena Kolarska-Bobińska szuka wsparcia wśród innych europejskich ministrów dla polskiej propozycji zmiany unijnego rozporządzenia dotyczącego wynagrodzeń w największym w historii programie finansowania badań naukowych. Dotychczasowe przepisy mogą bowiem doprowadzić do sytuacji, w której udział w grantach z Horyzontu 2020 wśród niektórych unijnych państw będzie zbyt niski. Polska opracowała nowe propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń, które mogłyby być stosowane we wszystkich projektach Horyzontu 2020 i zachęciłyby do równomiernego uczestnictwa w programie naukowców ze wszystkich krajów członkowskich UE.

Podczas spotkania z czeskim ministrem prof. Kolarska-Bobińska omówiła też zasady wymiany studentów i naukowców z obu państw. Protokół o polsko-czeskiej współpracy, który wygasa w tym roku, reguluje stypendia i staże naukowe odbywane w sąsiednim kraju, studia semestralne i pobyty studyjne, a także kursy językowe.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska rozmawiała również z władzami Uniwersytetu Karola w Pradze. Spotkanie dotyczyło lektoratu języka polskiego na tej uczelni. Popularne zajęcia na najstarszej w Czechach polonistyce, w Katedrze Studiów Środkowoeuropejskich, pomagają promować w kraju naszych sąsiadów język polski, kulturę i literaturę polską.