/ Aktualności / Przystąpienie Polski do ESO ratyfikowane

Przystąpienie Polski do ESO ratyfikowane

20.04.2015 10:33

Polacy będą współużytkownikami największego na świecie obserwatorium astronomicznego. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przystąpienia Polski do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej (ESO).

Polscy naukowcy będą korzystać z najnowocześniejszych na świecie instrumentów badawczych i aparatury do naziemnej obserwacji Kosmosu. Do ESO należy 15 państw – obok Polski między innymi Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, a spoza Europy także Brazylia. Dzięki współpracy w ramach organizacji, naukowcy prowadzą obserwacje z wykorzystaniem potężnych teleskopów, których budowa przekraczałaby możliwości jednego kraju.

Oprócz instytucji naukowych, na członkostwie w ESO skorzystają polskie firmy. ESO otwiera również nowe możliwości współpracy polskich firm  z zagranicznymi koncernami. Nasz przemysł będzie mógł brać udział m.in. w budowie nowoczesnych instrumentów obserwacyjnych.

ESO powstało w 1962 roku na mocy konwencji podpisanej przez Belgię, Francję, Holandię oraz Szwecję. Główna misja organizacji  jest dostarczanie astronomom i astrofizykom najnowocześniejszych urządzeń badawczych, umożliwienie prowadzenie obserwacji kosmosu z półkuli południowej oraz budowa olbrzymich instrumentów obserwacyjnych. ESO wspiera też międzynarodową współpracę naukowców, która jest szczególnie istotna w astronomii. Dysponuje jednymi z najbardziej zaawansowanych teleskopów i nowoczesną infrastrukturą astronomiczną. Posiada swoje obserwatoria  w Ameryce Południowej (Chile) –  La Silla, Paranal i  ALMA.

28 października 2014 r. umowę o przystąpieniu Polski do ESO podpisała  prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Tim de Zeeuw, sekretarz generalny Obserwatorium.

Źródło: http://www.nauka.gov.pl