/ Aktualności / Ukraina stowarzyszona z programem Horyzont 2020

Ukraina stowarzyszona z programem Horyzont 2020

7.04.2015 11:49

W Kijowie europejski komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlos Moedas oraz Minister Edukacji i Nauki Ukrainy Serhij Kwit podpisali dziś umowę stowarzyszeniową Ukrainy z programem Horyzont 2020. Dzięki temu naukowcy, przedsiębiorcy i innowatorzy z Ukrainy będą mogli w pełni uczestniczyć w programie Horyzont 2020, na równych zasadach z państwami członkowskimi UE i innymi krajami stowarzyszonymi.

Umowa otwiera szeroką gamę nowych możliwości dla ukraińskich instytucji badawczych, uczelni i przedsiębiorstw, od badań podstawowych do działań rynkowych. Od dziś Ukraina może starać się mi.in. o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) i o wsparcie finansowe dla innowacyjnych MŚP. Zanim podpisano umowę ukraińscy partnerzy mogli dołączać do  konkursów finansowanych z budżetu programu Horyzont na rok 2015.

Horyzont 2020 jest pierwszym programem ramowym, z którym Ukraina jest stowarzyszona.

Więcej w komunikacie Komisji Europejskiej.