/ Aktualności / Sygnatariusze ocenią funkcjonowanie „Paktu dla Horyzontu 2020”

Sygnatariusze ocenią funkcjonowanie „Paktu dla Horyzontu 2020”

7.04.2015 11:34

Rok po podpisaniu „Paktu dla Horyzontu 2020” MNiSW podsumuje efekty porozumienia. Prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawiła sygnatariuszom paktu działania, które w jego ramach podjęło ministerstwo. Zaapelowała też do partnerów umowy o podzielenie się doświadczeniami.

Minister Kolarska-Bobińska przedstawiła „Pakt dla Horyzontu 2020” uczelniom, instytutom badawczym i instytutom naukowym PAN w maju 2014 r. Porozumienie zawiera zobowiązania MNiSW do wspierania jednostek i naukowców starających się o międzynarodowe granty badawcze oraz propozycje działań ze strony uczelni i instytutów.

Prof. Kolarska-Bobińska przesłała sygnatariuszom podsumowanie działań, jakie ministerstwo zainicjowało w ramach Paktu. Należą do nich m.in. program „Granty na Granty”, wspierający finansowo jednostki ubiegające się o koordynację projektów w ramach programów badawczych UE, „Premia na Horyzoncie”, czyli projekt rozporządzenia regulującego premie za udział w programie, uwzględnienie zaangażowania jednostek w międzynarodowe projekty badawcze w projekcie zmian oceny parametrycznej czy usprawnienie funkcjonowania Krajowych Punktów Kontaktowych Programów Badawczych UE.

Do 30 kwietnia sygnatariusze Paktu będą udzielać MNiSW odpowiedzi dotyczących podejmowanych przez nich działań w ramach umowy. Partnerzy MNiSW mają również szansę ocenić dotychczasową realizację porozumienia.

„Horyzont 2020” to największy w historii program finansowania badań oraz innowacji w Europie. Program jest zorientowany na stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro