/ Aktualności / Airbus chce zacieśniać współpracę z Polską

Airbus chce zacieśniać współpracę z Polską

2.03.2015 12:32

Airbus chce zacieśniać współpracę z Polską w ramach B+R oraz szkolnictwa wyższego

Przedstawiciele europejskiego koncernu lotniczego spotkali się dziś z kierownictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rozmawiano m.in. o współpracy w zakresie badań naukowych i szkolnictwa wyższego oraz rozwoju centrów badawczo-rozwojowych.

Airbus szuka obecnie możliwości współpracy z polskimi uczelniami, m.in. w ramach 6 Programu Ramowego, 7 PR, Clean Sky 2 oraz Horyzontu 2020.

Firma równolegle rozwija innowacyjne technologie związane z helikopterami, która w efekcie prowadziłaby do wytwarzanie podzespołów w Polsce. W lutym koncern otworzył biuro projektowe w Łodzi, które jest czwartą tego typu placówką w Europie po Francji, Niemczech i Hiszpanii. Biuro Airbus Helicopters w Łodzi będzie zajmowało się głównie projektowaniem mechanicznym, w zakresie systemów napędowych helikopterów, które będą wykorzystywane w śmigłowcach, zarówno komercyjnych, jak i wojskowych. Dzięki tej inwestycji, pracę znajdą naukowcy i konstruktorzy z łódzkich uczelni technicznych, również ci którzy obecnie przebywają na stażach we francuskiej centrali Airbusa.

Firma podejmuje również działania w ramach internacjonalizacji kształcenia w Polsce, czego przykładem jest m.in. współpraca firmy z Politechniką Łódzką oraz  wspieranie polskich uczelni w ramach PEGASUS (Partnership of European Group of Aeronautics and Space Universities).