/ Aktualności / Centrum kolokacji Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze Surowców oraz jeden z regionów InnoStar w obszarze Zdrowia w Polsce

15.12.2014 15:10

Rada Zarządzająca Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology – EIT) wyznaczyła na posiedzeniu w Budapeszcie, w dniu 9 grudnia 2014 r., 2 wspólnoty wiedzy i innowacji (Knowledge and Innovation Communities – KICs) w następujących obszarach:

• „Surowce – zrównoważone poszukiwanie, wydobycie, przetwarzanie, recykling i zastępowanie” (Raw materials: sustainable exploration, extraction, processing, recycling and substitution);
  • „Innowacje na rzecz zdrowego stylu życia oraz aktywnego starzenia się” (Innovation for healthy living and active ageing).

Prestiżowe wygrane w Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii odniosły konsorcja z udziałem polskich uczelni, jednostek naukowych i przedsiębiorstw.

Partnerami wybranej przez EIT wspólnoty wiedzy i innowacji w obszarze Surowców – KIC Raw Materials są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska, Instytut Metali Nieżelaznych, KGHM, EIT+. Wrocław będzie jedną z sześciu lokalizacji centrów badawczych nad najnowocześniejszymi technologiami (Co-location Centre). W skład międzynarodowego konsorcjum wchodzą podmioty z Francji, Finlandii, Szwecji, Belgii i Włoch.

W obszarze Zdrowia, Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest jednym z regionalnych InnoStar w ramach KIC Health. Międzynarodowe konsorcjum tworzą podmioty z Wielkiej Brytanii/Irlandii, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Niemiec oraz Belgii.

MNiSW bardzo intensywnie wspierało polskie jednostki w konkursie na wspólnoty wiedzy i innowacji na szczeblu politycznym.