/ Aktualności / Pięć wybitnych badaczek otrzymało stypendia z rąk minister nauki

Pięć wybitnych badaczek otrzymało stypendia z rąk minister nauki

8.12.2014 10:34

Pięć wybitnych badaczek otrzymało stypendia z rąk minister nauki

Laureatkami 14. edycji programu „L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki” zostały: dr Iwona Ciechomska, dr Joanna Kozieł, dr Elżbieta Nowak, mgr Aleksandra Markiewicz i mgr Marta Zielińska. Nagrody wręczyła im dziś minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska, która objęła patronat nad konkursem.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ufundowało też specjalną nagrodę dla wybitnych kobiet-naukowców – sfinansowanie kosztów wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową.

– Kobiety ciągle trafiają na szklany sufit w wyborze na stanowiska kierownicze. Widać to nie tylko w polityce i gospodarce, ale też w nauce. Tylko 13% rektorów w Polsce to kobiety. Tam gdzie liczy się wiedza, kobiety radzą sobie coraz lepiej. Tam gdzie liczy się też władza, jest jeszcze wiele do zrobienia – mówiła minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zwyciężczynie programu zostały wybrane spośród ponad 100 kandydatek przez jury złożone z wybitnych naukowców pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. Laureatki otrzymały stypendia habilitacyjne w wysokości 32.000 zł, oraz doktoranckie w wysokości 27.000 zł.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się dziś w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Obok minister nauki wzięli w niej udział m. in. Wioletta Rosołowska, prezes L’Oréal Polska oraz prof. Andrzej Rottermund, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Podczas oficjalnej gali przedstawione zostały także wyniki Międzynarodowego raportu o statusie kobiet w nauce, zrealizowanego przez Fundację L’Oréal i Boston Consulting Group, wskazujące, że to stereotypy sprawiają, że młode kobiety nie wybierają  kariery naukowej.

Więcej informacji: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/piec-wybitnych-kobiet-ze-swiata-nauki_1.html