/ Aktualności / Wspieramy polskich naukowców w walce o europejskie granty

Wspieramy polskich naukowców w walce o europejskie granty

9.06.2014 11:31

Nawet 30 tysięcy złotych ? takie wsparcie mogą otrzymać jednostki naukowe starające się o unijne granty, w tym w Horyzoncie 2020. Dziś rusza nowy program resortu nauki ? ?Granty na granty?.

? Naukowcy podkreślali rolę tego programu w ubieganiu się o granty w poprzedniej perspektywie finansowej UE. Teraz uruchamiamy ?Granty na granty? w nieco zmodyfikowanej wersji. Badacze mogą sięgnąć nawet po 30 tys. zł. To wystarczające środki na przygotowanie dobrego wniosku ? mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pieniądze z grantu mają pomóc w przygotowaniu wniosku o europejskie pieniądze. Wsparcie jest skierowane do jednostek naukowych, które zamierzają podjąć się roli koordynatora w planowanym projekcie oraz stworzyć międzynarodowe konsorcjum. Jednostki naukowe mogą  ubiegać się o przyznanie środków m.in. na pokrycie planowanych kosztów przygotowania wniosku.

Program ?Granty na granty? to kolejna inicjatywa resortu nauki, która  dąży do aktywizacji i poprawy skuteczności polskich naukowców w zdobywaniu europejskich grantów. Minister nauki zaproponowała naukowcom ?Pakt dla Horyzontu 2020?, który przewiduje podejmowanie działań nie tylko na szczeblu resortu, ale i współpracujących z nim agencji, instytutów naukowych i szkół wyższych. Wkrótce ma też ruszyć specjalny portal informacyjny, na którym będzie można znaleźć przykłady dobrze wypełnionych wniosków i inne informacje przydatne w aplikowaniu o środki z programu Horyzont 2020, w którym do podziału między badaczy i przedsiębiorców jest prawie 80 mld euro.

Szczegółowe warunki uczestnictwa w programie ?Granty na granty?.: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/ogloszenie-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-granty-na-granty-wsparcie-polskich-koordynatorow-w-programach-badawczych-unii-europejskiej-w-2014-r.html